slider-maly-bydgoszcz

Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko-pomorskiego i ósme co do wielkości miasto w Polsce.

Historycznie zajmuje część Kujaw i jest malowniczo położone nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim. To tutaj krzyżują się ważne szlaki drogowe, kolejowe, a także wodne (międzynarodowa droga wodna E70). W mieście znajduje się Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego (podróż z centrum miasta trwa ok. 15 minut autobusem miejskim).

Miasto o wielowiekowej tradycji zachwyca turystów przede wszystkim położeniem nad rzeką oraz kanałami przecinającymi centrum miasta. Bydgoszcz coraz intensywniej zwraca się ku wodzie. To właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brdy toczy się codzienne, kulturalne, sportowe i biznesowe życie miasta.

Informacje o Bydgoszczy znajdziecie także w oficjalnym portalu turystycznym – visitbydgoszcz.pl.

 

 

 

 

BYDGOSKI WĘZEŁ WODNY

bww

Bydgoszcz od najdawniejszych czasów była silnie związana z wodą. Już w średniowieczu Brda stanowiła czynnik determinujący rozwój miasta. W XVIII wieku, po wybudowaniu Kanału Bydgoskiego, powstało połączenie, znane dziś jako Bydgoski Węzeł Wodny. Węzeł tworzą rzeki i kanały w najbliższym sąsiedztwie Bydgoszczy. Tworzą go także urządzenia hydrotechniczne i zabudowa nadwodna Bydgoszczy. Bydgoski Węzeł Wodny pełni rolę skrzyżowania międzynarodowych dróg wodnych E70 i E40. Pierwsza wiedzie z zachodu na wschód, łącząc dorzecza Odry i Wisły. Druga prowadzi z północy na południe, od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego.

 

 

WYSPA MŁYŃSKA

Wyspa Młyńska – przestrzenne serce Bydgoszczy. Zielona enklawa w samym centrum 360-tysięcznego, tętniącego życiem miasta. Dotąd nie zagarnięta przez łapczywą współczesną cywilizację. Aż dziw! Park, aleje starych drzew: kasztanów, lip. Duże place trawników, alejki z ławeczkami, szum gwałtownie spadającej wody na jazie i przepuście. Dookoła woda. Od strony Starego Miasta szybka, nerwowa Brda-Młynówka ze ścianą Bydgoskiej Wenecji- nazwanej tak od niezliczonych malowniczych brył starych oficyn i przybudówek, Z drugiej strony potężne główne koryto Brdy Górnej z sylwetami dostojnej Fary-Katedry, oraz Opery Nova. Za katedrą już Stary Rynek- najważniejszy plac miasta. Między obu rzekami długa grobla z gęstymi szpalerami starych drzew łącząca Wyspę Młyńską ze współczesnością. Z Mostami „Solidarności” przy ul. Marszałka Focha.
bww

 

ROK MARIANA REJEWSKIEGO

marian-rejewski-logo

Rok 2015 jest rokiem Mariana Rejewskiego – bydgoszczanina, matematyka, kryptologa. Człowieka, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów.

W związku z Rokiem Rejewskiego wyjątkowe będzie otwarcie Mistrzostw Polski FTS Formacji Tanecznych!

 

 

SYMBOLE BYDGOSZCZY

IMG_1147a
Spichrze

Bydgoskie spichrze nad Brdą są niemal jak herb miasta. Stanowią niewymyślone w konkursie odwieczne logo Bydgoszczy. Trzy spichrze przy ul. Grodzkiej 9- 11, (które także są współczesnym logo Bydgoszczy ) zostały zbudowane w latach 1793-1800 r. przez kupca Samuela Gotlieba Engelmanna. Pierwotnie kompleks przy ul. Grodzkiej składał się z pięciu spichrzy w zabudowie szeregowej. W 1960 roku doszczętnie spłonęły dwa spichrze (13 i 15). Już wówczas były tak mocno wpisane w tradycję miejską ,że dotąd wśród bydgoszczan odzywają się głosy za ich rekonstrukcją. Zachowane spichrze w 1962 roku zostały zaadaptowane na cele ekspozycyjne bydgoskiego Muzeum .W 2006 roku zakończono ich gruntowny remont i modernizację wnętrz.

luczniczka
Łuczniczka

Niegdyś stała na placu Teatralnym, na skwerze obok nieistniejącego Teatru Miejskiego, budząc oburzenie co bardziej pruderyjnych bydgoszczan. Dziś kameralny posąg „Łuczniczki”, wyniesiony do roli jednego z symboli Bydgoszczy, stoi vis à vis Teatru Polskiego w parku im. Jana Kochanowskiego. Posąg pięknej sportsmenki (175 cm wzrostu),  o klasycznych proporcjach, był jednym z ostatnich dzieł berlińskiego artysty Ferdynanda Lepckego (1866-1909) stworzonym zapewne w 1908 r. Posąg prezentowany na wystawach w Berlinie i Monachium zbierał pochlebne recenzje. Także bydgoszczanie mogli rzeźbę podziwiać, gdy wiosną 1910 r. jej zminiaturyzowaną wersję pokazano na wystawie w Bydgoszczy. Wywołała ona tak pozytywne reakcje, że powstał zamysł nabycia kopii posągu dla miasta. Ostatecznie zamożny  bankier żydowskiego pochodzenia Louis Aronshon postanowił, że kupi oryginał. I tak też uczynił. Pod koniec sierpnia 1910 r.  „Łuczniczka” przybyła do Bydgoszczy, a 18 sierpnia, w dniu 60. urodzin jej nabywcy została uroczyście odsłonięta, by cieszyć swą artystyczną formą i urodą kolejne pokolenia bydgoszczan i zachwycać turystów.

DSC_0069
Przechodzący przez rzekę

Autorem tej niezwykłej rzeźby jest Jerzy Kędziora. „Przechodzący” zawitał do Bydgoszczy 1 maja 2004 dla upamiętnienia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Fenomenem rzeźby jest fakt, iż umieszczono ją nad Brdą na linie rozpiętej pomiędzy brzegami.

Tajemnica tkwi w przeniesieniu środka ciężkości poniżej poziomu liny. Dzięki temu rzeźba utrzymuje równowagę. „Przechodzącemu” towarzyszy jaskółka, w języku niemieckim jaskółka to schwalbe. A Szwalbe to nazwisko założyciela Filharmonii Pomorskiej, wybitnego Bydgoszczanina.